„Nezapomeňte si to každých 5 minut uložit.“ Pokaždé stejná rada, kterou dostávají žáci v hodinách informatiky i zkušení manažeři na každoročním povinném IT školení. Zdánlivá banalita, jež je ovšem v konečném součtu tím nejdůležitějším procesem, který je ve firmě potřeba řešit. Pravidelné ukládání, zálohování a archivování dat je totiž tím, co odlišuje úspěšnou a rostoucí společnost od podniku, jenž stojí jednou nohou v likvidaci. Že takové tvrzení není vůbec přehnané, dokazují i naše dlouholeté zkušenosti. Rozhodli jsme se proto sepsat pár jednoduchých pouček, jak zálohovat data ve vaší firmě – efektivně a spolehlivě.
Záloha a archiv
Na úplný začátek je ovšem potřeba si vyjasnit pojmy záloha a archiv. Přestože mnozí lidé tato dvě slova směšují, v praxi se nejedná o totéž. Zatímco zálohování umožňuje rychlou obnovu aktuálních dat, která se neustále přepisují, při archivaci se ukládají neaktualizovaná data. Stejně tak záloha existuje na více zařízeních, aby se minimalizovalo riziko ztráty dat. Jednoduše řečeno, při zálohování se ukládají všechna data v maximální možné míře, archiv je pak mnoho verzí záloh zpět v čase.
Nás proto bude nejvíce zajímat, jak zálohovat data. Základem všeho je pravidelné ukládání a kontrola. Nejjednodušší ze všeho je spolehnout se na automatické zálohování každých 24 hodin, nejlépe ve večerních hodinách. Zálohování může probíhat i častěji, vždy záleží na konkrétní firmě. Našim zákazníkům ze sektoru malých a středních firem s vlastním nebo cloudovým serverem běžně nastavujeme zálohování na každých 30 minut i méně, aby byl případný „návrat v čase“ kvůli chybě a ztrátě dat co nejmenší. Důležitá je rovněž pravidelná kontrola, že záloha skutečně vznikla.
Věřte „oblakům“
Jakým způsobem je možné data zálohovat? Vynechejme vypalování dat na CD a DVD, tato metoda už patří do křemíkového pravěku. Zálohování dat na lokální pevný disk je pak tou nejlepší cestou, jak o ně přijít. Vhodnější je pro tyto případy disk externí. Doposud nejrozšířenějším způsobem ve firmách je zálohování na síťová úložiště nebo na NAS servery.
Doba však pokročila a zálohování dat v současnosti vládnou cloudy. V našem článku jsme se výhodám cloudových serverů věnovali poměrně zeširoka a význam pro zálohování samozřejmě nelze opominout. Firemní data jsou rozeseta v zabezpečených datových centrech takřka po celém světě a je prakticky nemožné, aby se jim něco stalo. Pro větší pocit klidu lze některé ze způsobů zkombinovat a vytvářet zálohy současně na cloudu i na NAS serveru.
Ideální cestou, jak zálohovat data, je oslovit odborníky, kteří vám v rámci kontraktu nabídnou optimální a komfortní způsob zálohování dat, jenž zamezí jejich ztrátě i průvanu v peněžence.